Miközben a vallás fogalmához hagyományosan a szigorú erkölcsi normák és a magas spiritualitás képzete kapcsolódik, a modern társadalom mind egyes kultúrákon belül, mind az eltérő kultúrák között halmozódóan szembesül vallásos indíttatásból elkövetett vagy vallási indítékokkal is összekapcsolt deviáns vagy antiszociális cselekményekkel. A jelenség megértésére irányuló magyarázatok többnyire a társadalmi-politikai háttér elemzésére korlátozódnak, rosszabb esetben megelégszenek az elkövetők démonifikálásából húzható propaganda előnnyel. E jelenségek mélyebb megértése csak a vallások belső dinamikájának figyelembe vételével, a hívő emberben végbemenő lélektani folyamatok feltárásával lehetséges. Ehhez kíván hozzájárulni e 90-es években íródott, de főbb megállapításait tekintve ma is helytálló tanulmány.
Ez az írás a buddhizmus lélektani implikációinak néhány olyan fejezetéről ad rövid áttekintést, ahol a Kelet szellemi hagyománya csaknem két évezreddel a nyugati pszichológia megjelenése előtt fogalmazott meg meghökkentően modernként ható gondolatokat a megismerés konstruktív természetéről, valamint a nyelv és az ezzel összefüggő fogalmi gondolkodás szerepéről az emberi tapasztalás folyamataiban. E gondolatok megismerése nemcsak a pszichológiatörténet egyoldalú nyugat-centrikusságának oldásához járulhat hozzá, de akár a modern kognitív pszichológiai és pszicholingvisztikai kutatás számára is ötletek és inspiráció forrásául szolgálhat.
A buddhizmus sem célját, sem eszközeit tekintve nem pszichoterápia, azonban bizonyos körülhatárolt esetekben hozzájárulhat a pszichés betegek szenvedésének enyhítéséhez, s kedvezően egészítheti ki a hagyományos medikális és pszichoterápiát. Egészséges személyek számára viszont a buddhista meditációs technikák gyakorlása hatékonyan járulhat hozzá olyan képességek fejlesztéséhez, amelyek fokozzák a pszichés zavarokkal szembeni ellenállóképességet, a pszichológiai és fizikai terhelések tűrésének képességét, növelik a személyiség nyitottságát, rugalmasságát és konfliktuskezelő képességét. Az írás áttekinti a buddhizmus és a pszichoterápia különbségeit és lehetséges kapcsolódási pontjait.
A tizenkét leány első közelítésben az ember utódait, „teremtményeit” képviseli, így mély tanulságokkal szolgálhat e történet a szülő-gyermek kapcsolatban jelentkező lélektani problémákról, különösen az anya-leány viszonylatban. A leányok megtagadása a valódi problémákkal való szembenézés elutasítására utal, ami azonban nemcsak az anyát, de a gyermekeket is boldogtalanságra kárhoztatja. A problémákon csak azok feldolgozásán és a velük való őszinte megküzdésen keresztül vezet út, ennek hiányában a gyermekek leragadnak a csóka állapotban, és nem tudnak a felnőtté válás útjára lépni...
Miért kérem a felajánlást?Kedves Látogatóm!
Kérlek, ha értékesnek találod ennek a Weboldalnak a tartalmait, lehetőséged szerint járulj hozzá az oldal fenntartásához, fejlesztéséhez és terjesztéséhez! Miért kérem ezt? A Weboldalt saját erőből, intézményi támogatás nélkül hoztam létre és tartom fenn, ez biztosítja az itt közölt tartalmak függetlenségét és minőségét. Egy ilyen oldal fejlesztése és üzemeltetése azonban jelentős, a látogatók által nem érzékelt költséggel jár (pl. szerverbérlet és adatátvitel díja, szoftvervásárlás- és fejlesztés, tartalmak előállítása). Ha fizetőssé tenném az oldalt, ez sokakat kizárna ezekből a tanításokból. Szeretném, ha e tartalmak a Dharma szellemében szabadon hozzáférhetők maradnának. Ezért kérem mindazokat, akik értékesnek látják az itt közölt műveket, lehetőségük szerint segítsék munkámat önkéntes adományaikkal. Köszönöm!
Hogyan küldhetünk adományt?Kattints az Adomány gombra. A fizetés történhet PayPal számláról vagy egyszerűen bankkártyáról, a PayPal biztonságos banki rendszerén keresztül (PayPal számla nyitása nem kötelező). A fizetési oldalon az adomány összegét magyar forintban(HUF) szíveskedjél megadni. A PayPal lehetővé teszi kis összegű adományok, akár 500 Ft gazdaságos átutalását is. A fizetési felület egyelőre sajnos csak angol nyelven áll rendelkezésre. Ha banki utalással szeretnél adományt küldeni, akkor használd a Transferwise rendszerét, amit ide kattintva érsz el. Az utalni kívánt összeget HUF-ban add meg, a célvalutát EUR-ra állítsd be! Címzettként elég a nevemet és e-mail címemet megadni: Dr. Lajos Pressing, lilavadzsra@gmail.com
Cégek részéreCégek és rendszeres támogatók részére szponzorálási lehetőség is nyitva áll, ebben az esetben a támogatók neve, logója és honlapjának linkje elhelyezésre kerül a jobb oldali navigációs sáv alján, amely a honlap minden oldalán megjelenik. A szponzori szerződés iránt érdeklődő támogatókat kérem, vegyék fel velem személyesen a kapcsolatot a 06 30 472 5488 telefonszámon vagy a honlap kapcsolatfelvételi űrlapján keresztül.