Előadás a zalaszántói Béke Sztúpánál, a Láma Anagarika Govinda születésének 120. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Az írás áttekinti az illúzió vagy káprázat fogalmát és a hozzá való viszonyulást az indiai és a buddhista hagyományban s különösen a buddhista középút filozófiájában. A velük kapcsolatos negatív hozzáállás és előítéletek ellensúlyozására kedvező megvilágításban mutatja be az illúziók szerepét. Rámutat, hogy a problémáink nem az illúzióinkból, hanem a hozzájuk való viszonyulásunkból fakadnak. Pontosan a valóság illuzórikus természete teszi lehetővé a változást és a szenvedés okaitól való megszabadulást.
Nálunk, nyugaton a buddhizmust kizárólag az önmegváltás útjának tekintik. Aki azonban élt már hagyományosan buddhista országban, az jól tudja, hogy a kegyelem dimenziója, ha más formákban is, mint a kereszténységben, de ott is kifejezésre jut. Marco Pallis ma már klasszikusnak számító írása e formákat és azok tanulságait veszi szemügyre. A felszabaduláshoz vezető úton a kegyelem eszköze lehet bármi, ami a megvilágosodás emlékeztetőjeként szolgál.
A dolgok nem mindig azok, aminek látszanak. Amint a Buddha rámutat, a problémáink nagy része abból fakad, hogy téves képünk van önmagunkról és a valóságról. Ezért érdemes gyanakodnunk saját magunkra, s mielőbb alapos, a meditációs gyakorlásunra is kiterjedő önvizsgálatot tartanunk. Téveszméink és kényszerképzeteink a szenvedés és öröm tapasztalását is mélyen befolyásolják. Rossz közérzetünk legfőbb oka a túlfeszített igyekezet arra, hogy mindig jól érezzük magunkat. Pedig az élet kellemetlen oldalának elfogadása a gyönyör forrása lehetne...
A vadzsra – e rejtélyes és különös hangzású szó – a mindenség és a teljesség szimbóluma, de éppígy jelképezi bármely létező legapróbb elemét, kvantumját. Mikrokozmosz és makrokozmosz szétválaszthatatlan egységét nyilatkoztatja ki. Egyaránt magában foglalja a teremtő erőt, létezést és megvilágosodást, tükrözi és megjeleníti a tudat összes állapotát. A vadzsra egyszerre rejtjeles Dharma-könyvtár és nélkülözhetetlen rituális kellék. Részleteiben is mérhetetlenül gazdag, jelentésrétegeinek sora szinte végtelen. Miközben csodálatraméltó és gyönyörű tárgy, minden anyagi jellege ellenére kívül áll a hétköznapi tapasztalatok világán. De mi is a vadzsra? Mit jelképez, hogyan értelmezhető? Erről szól ez az írás.
A tantra éppoly gazdag és sokszínű, s éppannyira ellentmondásos és paradox, mint maga az ember és világa. Miközben magán viseli a sötét kor szellemi dekadenciájának számos tünetét, az indiai vallási és filozófiai hagyományok egyedülálló szintézisét hozta létre. Új inspirációt adott a vallásgyakorlás és a szellemi útkeresés számára, új értelemmel töltötte meg a rítust, különleges és nagy hatékonyságú jógatechnikák sokaságát fejlesztette ki. Megtermékenyítette a kultúrát és a művészeteket, s befolyásának köszönhető Indiában a világi tudományok középkori fellendülése. Áthidalta a spirituális törekvések és a világi élet között húzódó szakadékot, a szellem és az érzékek kettősségét egy újonnan felismert egységben oldva fel... Az írás átfogó képet ad az indiai és a buddhista tantra varázslatos világáról.
A halállal kapcsolatos legnagyobb ellentmondás, hogy miközben természetes és elkerülhetetlen, mégis valamiféle rendellenességnek érezzük. A mulandóság ténye és a halhatatlanság reménye között feszülő ellentmondás életünk egyik legnagyobb szenvedése és szorongásforrása. A változás azonban nemcsak a halálnak, hanem az életnek is legfontosabb ismérve. Abban, hogy az elmúlást halálként érzékeljük, saját tudatállapotunk és viszonyulásunk jut kifejezésre. Az írás a buddhista tanok alapján világítja meg a haláltudat kialakulásának okait és következményeit.
Tudjuk, hogy elsősorban önmagunkért felelünk, saját lelkiismeretünknek tartozunk számadással? Miben segíthet a mesék világa emberré válásunk folyamatában? Milyen viszonyban vannak a XXI. század női saját spirituális gyökereikkel? Hová tart a világ? Ezekről a témakörökről beszélgetett Dr. Pressing Lajossal sepsiszentgyörgyi látogatása alkalmából a székelyföldi Morfondír online hetilap újságírója.
A Kineziológia Magazin 39. számában megjelent interjúban Lílávadzsra Pressing Lajos olyan kérdésekkel foglalkozik, mint pl. a halál utáni köztes lét és az újraszületés természete a buddhista tanításban; milyen célt szolgálnak a buddhista mandalák; a magyarság és a buddhizmus között lehetséges történeti és kulturális kapcsolatok. A kérdésekre válaszolva szót ejt még jelenlegi munkáiról és jövőbeli terveiről.
A Kineziológia Magazin 38. számában megjelent interjúban Lílávadzsra Pressing Lajos a kereszténység és a buddhizmus kapcsolatát vizsgálja. Bár a két nagy szellemi hagyomány közé nem lehet egyenlőségjelet tenni, lényegi mondanivalójukat tekintve mélyebb rokonságot mutatnak, mint amit az egyházak igen eltérő történeti fejlődése alapján felszínesen gondolnánk. Ez a rokonság nemcsak az etika hasonlóságában mutatkozik meg, hanem a szellemi attitűdben is, amely a teremtéssel szemben a földi nyomorúságból való felszabadulás, az üdv lehetőségét helyezi előtérbe...
Valami történt velem az elmúlt ötven év során, mialatt a tudatosság egyre táguló mezsgyéin bolyongtam, ami megváltoztatta a halálhoz való viszonyomat. A halálhoz kapcsolódó félelmeim nagy része elmúlt. Olyasvalakivé váltam, aki történetesen örömét leli abban, ha haldokló emberek társaságában időzhet. Ez számomra egy leírhatatlan kegyelmi állapot. Azokon a reggeleken, amikor tudom, hogy egy haldokló ember társaságában leszek, teljesen felvillanyozódom, mivel tudom, hogy ez számomra olyan alkalom, amikor az Igazság jelenlétében időzhetek...
Miért kérem a felajánlást?Kedves Látogatóm!
Kérlek, ha értékesnek találod ennek a Weboldalnak a tartalmait, lehetőséged szerint járulj hozzá az oldal fenntartásához, fejlesztéséhez és terjesztéséhez! Miért kérem ezt? A Weboldalt saját erőből, intézményi támogatás nélkül hoztam létre és tartom fenn, ez biztosítja az itt közölt tartalmak függetlenségét és minőségét. Egy ilyen oldal fejlesztése és üzemeltetése azonban jelentős, a látogatók által nem érzékelt költséggel jár (pl. szerverbérlet és adatátvitel díja, szoftvervásárlás- és fejlesztés, tartalmak előállítása). Ha fizetőssé tenném az oldalt, ez sokakat kizárna ezekből a tanításokból. Szeretném, ha e tartalmak a Dharma szellemében szabadon hozzáférhetők maradnának. Ezért kérem mindazokat, akik értékesnek látják az itt közölt műveket, lehetőségük szerint segítsék munkámat önkéntes adományaikkal. Köszönöm!
Hogyan küldhetünk adományt?Kattints az Adomány gombra. A fizetés történhet PayPal számláról vagy egyszerűen bankkártyáról, a PayPal biztonságos banki rendszerén keresztül (PayPal számla nyitása nem kötelező). A fizetési oldalon az adomány összegét magyar forintban(HUF) szíveskedjél megadni. A PayPal lehetővé teszi kis összegű adományok, akár 500 Ft gazdaságos átutalását is. A megjelenő adományküldő lapon írd be a felajánlott összeget. Ha bankkártyával szeretnél fizetni, válaszd a "Donate with a debit or a credit card" lehetőséget, a további útmutatások már magyar nyelven fognak megjelenni. Ha banki utalással szeretnél adományt küldeni, akkor használd a Transferwise rendszerét, amit ide kattintva érsz el. Az utalni kívánt összeget HUF-ban add meg, a célvalutát szintén HUF-ra állítsd be! Címzettként elég a nevemet és e-mail címemet megadni: Dr. Lajos Pressing, lilavadzsra@gmail.com
Cégek részéreCégek és rendszeres támogatók részére szponzorálási lehetőség is nyitva áll, ebben az esetben a támogatók neve, logója és honlapjának linkje elhelyezésre kerül a jobb oldali navigációs sáv alján, amely a honlap minden oldalán megjelenik. A szponzori szerződés iránt érdeklődő támogatókat kérem, vegyék fel velem személyesen a kapcsolatot a 06 30 472 5488 telefonszámon vagy a honlap kapcsolatfelvételi űrlapján keresztül.