Előadás a zalaszántói Béke Sztúpánál, a Láma Anagarika Govinda születésének 120. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen. Az írás áttekinti az illúzió vagy káprázat fogalmát és a hozzá való viszonyulást az indiai és a buddhista hagyományban s különösen a buddhista középút filozófiájában. A velük kapcsolatos negatív hozzáállás és előítéletek ellensúlyozására kedvező megvilágításban mutatja be az illúziók szerepét. Rámutat, hogy a problémáink nem az illúzióinkból, hanem a hozzájuk való viszonyulásunkból fakadnak. Pontosan a valóság illuzórikus természete teszi lehetővé a változást és a szenvedés okaitól való megszabadulást.
A tantra éppoly gazdag és sokszínű, s éppannyira ellentmondásos és paradox, mint maga az ember és világa. Miközben magán viseli a sötét kor szellemi dekadenciájának számos tünetét, az indiai vallási és filozófiai hagyományok egyedülálló szintézisét hozta létre. Új inspirációt adott a vallásgyakorlás és a szellemi útkeresés számára, új értelemmel töltötte meg a rítust, különleges és nagy hatékonyságú jógatechnikák sokaságát fejlesztette ki. Megtermékenyítette a kultúrát és a művészeteket, s befolyásának köszönhető Indiában a világi tudományok középkori fellendülése. Áthidalta a spirituális törekvések és a világi élet között húzódó szakadékot, a szellem és az érzékek kettősségét egy újonnan felismert egységben oldva fel... Az írás átfogó képet ad az indiai és a buddhista tantra varázslatos világáról.
Ez a klasszikus jógával foglalkozó tanulmány eredetileg előadás formájában hangzott el 1986-ban a Magyar Pszichológiai Társaságban, s még ugyanabban az évben nyomtatásban is megjelent. Mivel a könyvesboltokban régóta nem kapható, úgy döntöttem, e-könyv formájában is közzéteszem e csaknem harminc évvel ezelőtt készült, ám sok tekintetben ma is helytálló írásomat. A tanulmány utat nyit a modern jóga eszméire nagy hatást gyakorló Patandzsali-féle klasszikus jóga mélyebb megértéséhez, és segíthet helyretenni e jógával kapcsolatos elterjedt félreértéseket.
Ez a fontos írás a női és férfi princípiummal kapcsolatos indiai eszmék világába kalauzol el bennünket. A szerző rámutat arra az ősidőktől fogva létező felfogásra, mely a női lényeget és ezáltal a természetet is szelleminek, sőt isteni eredetűnek látja. A női szellem azonban nem a férfiisten alternatívája, ahogyan azt a férfias versengési komplexustól áthatott modern feminizmus vagy az elnyomó patriarchális szellemiség egymással nagyon is összhangban érti, hanem annak társa, kiegészülése, ellentétes pólusa: a férfi és nő nem két szembenálló princípium, hanem az egy Isten két arca.
A szakrális meditációk lényege a minden világi állapoton és megismerésen túli végső valóság közvetlen megélésére való törekvés. A meditáció célja tehát nem az, hogy felépítsen vagy elérjen egy —a hétköznapitól különböző — valóságot, hanem hogy megélhetővé tegye azt a szemléleti átfordulást, melynek következtében a hétköznapi dolgok egyszerre csak Isten, illetve a »valódi természet« kifejeződéseként jelennek meg.
A keleti vallásos bölcselet tudomásul veszi az ember kiemelt szerepét a természetben,ebből azonban nem vezet le egy antropocentrikus világképet. Az emberi létforma kiemelt jelentősége az ember különleges képességeivel függ össze, ez a kiemelt szerep azonban nem abszolút, hanem részben ki kell azt érdemelni, részben pedig el is veszíthető.
Miért kérem a felajánlást?Kedves Látogatóm!
Kérlek, ha értékesnek találod ennek a Weboldalnak a tartalmait, lehetőséged szerint járulj hozzá az oldal fenntartásához, fejlesztéséhez és terjesztéséhez! Miért kérem ezt? A Weboldalt saját erőből, intézményi támogatás nélkül hoztam létre és tartom fenn, ez biztosítja az itt közölt tartalmak függetlenségét és minőségét. Egy ilyen oldal fejlesztése és üzemeltetése azonban jelentős, a látogatók által nem érzékelt költséggel jár (pl. szerverbérlet és adatátvitel díja, szoftvervásárlás- és fejlesztés, tartalmak előállítása). Ha fizetőssé tenném az oldalt, ez sokakat kizárna ezekből a tanításokból. Szeretném, ha e tartalmak a Dharma szellemében szabadon hozzáférhetők maradnának. Ezért kérem mindazokat, akik értékesnek látják az itt közölt műveket, lehetőségük szerint segítsék munkámat önkéntes adományaikkal. Köszönöm!
Hogyan küldhetünk adományt?Kattints az Adomány gombra. A fizetés történhet PayPal számláról vagy egyszerűen bankkártyáról, a PayPal biztonságos banki rendszerén keresztül (PayPal számla nyitása nem kötelező). A fizetési oldalon az adomány összegét magyar forintban(HUF) szíveskedjél megadni. A PayPal lehetővé teszi kis összegű adományok, akár 500 Ft gazdaságos átutalását is. A fizetési felület egyelőre sajnos csak angol nyelven áll rendelkezésre. Ha banki utalással szeretnél adományt küldeni, akkor használd a Transferwise rendszerét, amit ide kattintva érsz el. Az utalni kívánt összeget HUF-ban add meg, a célvalutát EUR-ra állítsd be! Címzettként elég a nevemet és e-mail címemet megadni: Dr. Lajos Pressing, lilavadzsra@gmail.com
Cégek részéreCégek és rendszeres támogatók részére szponzorálási lehetőség is nyitva áll, ebben az esetben a támogatók neve, logója és honlapjának linkje elhelyezésre kerül a jobb oldali navigációs sáv alján, amely a honlap minden oldalán megjelenik. A szponzori szerződés iránt érdeklődő támogatókat kérem, vegyék fel velem személyesen a kapcsolatot a 06 30 472 5488 telefonszámon vagy a honlap kapcsolatfelvételi űrlapján keresztül.