Az ember eredendően mindenevő, tehát egészségének megőrzéséhez nem elengedhetetlen a húsfogyasztás. Sokan hisznek ugyan még ma is a régi mondásban, miszerint a hús életerőt ad, számtalan kutatás azonban éppen ennek az ellenkezőjére hívja fel a figyelmet. Beate Rossbach szerint ma nár bizonyítottnak tekinthető, hogy a húsfogyasztás jelentősen emeli a diabétesz, a magas vérnyomás vagy akár a rák kialakulásának kockázatát.
Ezzel szemben a vegetáriusan táplálkozó ember az alábbi jótékony hatásokkal számolhat:
- csökken a szívinfarktus és a stroke veszélye
- csökken a diabétesz kialakulásának esélye
- csökken a vér koleszterintartalma
- kisebb a köszvény és a reuma kialakulásának valószínűsége
- ritkábban alakul ki magas vérnyomás
- csökken a rákos megbetegedés valószínűsége
- növekszik a várható élettartam és javul az élet minősége
Az Oxfordi Egyetem kutatásai alapján a vegetárius táplálkozás szinte az összes rákfajta kialakulásának veszélyét csökkenti. A legszembetűnőbb összefüggéseket a gyomorrák esetében mutatták ki, ahol a húsevésről való lemondás hatására jelentősen, 71%-al csökkent a rák kialakulásának kockázata. A Nyitott szemmel online magazin (http://www.nyitottszemmel.hu/
Az összegyűjtött és feldolgozott adatokat figyelembe véve tehát felismerhető, hogy egészségügyi okokból is ésszerűbb a hússzegény táplálkozás. A heti egy-két alkalommal fogyasztott hús természetesen még nem feltétlenül egészségkárosító. Bizonyosak lehetünk azonban abban, hogy a húsfogyasztást teljesen nélkülöző személyek szervezete sem szenved hiányt semmilyen a létfenntartáshoz nélkülözhetetlen anyagban.